pasieka
Pszczele rodziny trafiły na dach biurowca Bloch z pasieki Wiesława Londzina z Zabrzegu. To pszczoły miodne rasy Carnica. Charakteryzują się łagodnością, wysoką miodnością i niską skłonnością do rojenia (podziału na kolejne rodziny), co zapewnia utrzymanie silnych rodzin w przyszłości.
Pszczoły w GPP nie są przesadnie „eksploatowane”, hodowla nie jest nastawiona na produkcję miodu, ma przede wszystkim wpisywać się w metamorfozę otoczenia oraz stanowić jeden z symboli tego zielonego kompleksu. Pośrednio, wpiszą się również w szerszy proces podnoszenia bioróżnorodności oraz wartości ekologicznej otoczenia kompleksu.
Projekt pasieki realizowany jest we współpracy z Uniwersytetem Śląskim. Jego koordynatorem jest dr hab. prof. UŚ Mirosław Nakonieczny. Celem włączenia GPP do projektu prowadzonego przez naukowców z Katedry Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska jest poszerzenie grupy pszczelich rodzin poddanych szczegółowym badaniom, skupionym wokół zagadnień stresu środowiskowego.
Poza doradztwem w uruchomieniu pasieki, przedstawiciele uczelni wspierają również swoją wiedzą i doświadczeniem proces kreowania zielonych przestrzeni na terenie kompleksu, które stworzą optymalne warunki do rozwoju i pracy z korzyścią dla nas wszystkich.